Projekty kuchni z wyspą

Nowe trendy czynią kuchnię miejscem o niespodziewanych walorach estetycznych. Do takowych zaliczyć należy wyspę. Czym jest? To rodzaj szafki umiejscowionej pośrodku kuchni. Może służyć zarówno do przechowywania sprzętów kuchennych, jak i stwarzać dodatkowe miejsce do przygotowania oraz spożywania posiłków. Czasem zastępuje stół albo jest dla niego alternatywą – zależnie od szerokości naszej kuchni. Różnorodne są także propozycje jej przeznaczenia.

Oto pokrótce funkcje, które pełnić mogą wyspy kuchenne: jadalna, barowa, służąca jako blat bądź do gotowania, zmywania oraz – co najlepsze łączona, czyli umożliwiająca każdą z tych funkcji, o ile tylko dysponujemy przestrzenią do 200 cm.

Plusy i minusy wyspy w kuchni

Zaczniemy od wad, ponieważ jest ich mniej i w zasadzie można by je całkowicie wyeliminować, o ile projekty kuchni pozostawi się w rękach specjalistów, którzy ustrzegą przed nimi. A do nich należą: nieprawidłowe rozmieszczenie wyspy, które w rezultacie może sprawić, iż pomieszczenie przestanie być funkcjonalne. Wyspa wkomponowana w niewielki metraż zajmie dodatkową przestrzeń, której będzie zwyczajnie brakować przy codziennych rytuałach przyrządzania i spożywania posiłków. I jest to w zasadzie jedyny błąd, którego jednak łatwo uniknąć. Specjaliści zdecydują, w którym miejscu powinna znaleźć się wyspa, często przeobrażając ją w… półwysep. Efekt wizualny zachowany, podobnie jak niezbędny atrybut funkcjonalności.

Oto funkcje, które pełnić mogą wyspy kuchenne: jadalna, barowa, służąca jako blat bądź do gotowania, zmywania oraz – co najlepsze łączona, czyli umożliwiająca każdą z tych funkcji.

Plusy są oczywiste – atrakcyjna powierzchnia, praktyczne zastosowanie, dodatkowe miejsce do przechowywania sprzętów, które uprzednio zajmowały miejsce na zewnątrz. Kuchnia nabierze lekkości, gdy zamkniemy sprzęt kuchenny za drzwiczkami szafek. A w przypadku, gdy rezygnujemy ze stołu jadalnego – wyspa skupi rodzinę w centrum pomieszczenia, zapewniając jej członkom korzystną mobilność.

Nowoczesne kuchnie

Wyspy kuchenne najlepiej sprawdzają się w określonych typach kuchni. Najbardziej pasują do pomieszczeń otwartych, w których mamy największą szansę w pełni wykorzystać ich potencjał. Często bowiem posiadają one wydzieloną specjalnie przestrzeń jadalną nieutrudniającą poruszania się po części, w której posiłek przygotowujemy. Kuchnie zamknięte mogą osłabić wrażenie wizualne wyspy, a sprzyjać efektowi nadmiaru. Przy czym należy pamiętać, że wyspy kuchenne w pełni odciągają uwagę od reszty wyposażenia. Zmarginalizowane meble kuchenne, nawet mimo oczywistych uroków, giną w tle.